Hrebeň Súľovských skál

Turistika Sulovske skaly

Charakteristika: Túra po hrebeni Súľovských skál je veľmi peknou, stredne náročnou trasou bez technickejších miest a rebríkov. Na trase sa nachádza niekoľko krásnych vyhliadok na celú súľovskú dolinu a skaly.

Časový odhad: 2:45h (doba nezahŕňa prestávky)

Hlavné body: Súľov => Roháčske sedlo => Pod Roháčom => Sedlo pod Bradou => Lúka pod hradom => Lúka pri Kamennom hríbe => obec Súľov

Profil trasy: 

Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov, zobraziť na mape

Štefánikova vyhliadka Súľovské skaly

Popis trasy:

Hrebeňovka Súľovských skál je priechodná oboma smermi, ak vyrážate ráno / doobeda odporúčam ísť ju v smere popisovanom nižšie, z väčšej časti sa tým vyhnete foteniu do priameho slnka.

Modrá: Súľov -> Roháčske sedlo (cca 1:10 hod)

V obci Súľov trasa začína pri hornom smerovníku vzdialenom cca 10min peši od stredu dediny smerom na obec Hradná. Pri smerovníku modrá trasa odbočuje doľava z obecnej komunikácie a po úzkej ceste začnete stúpať pomedzi domy. Po krátkej chvíľke sa asfaltová cesta zmení na kamenistý širší chodník pozvoľna sa stáčajúci doľava. O ďalší kúsok vyššie sa Vám otvorí krásny výhľad na obec Súľov, Súľovský hrad a hrebeň, ktorý sa chystáte prejsť. Práve z druhej strany sa o pár hodín vrátite naspäť do dediny :)

Trasa postupne vedie popri oplotenej obore danielov a nad ňou prechádza doprava pomedzi stromy na vyššie položenú lúku. V letných mesiacoch doporučujem vyzbrojiť sa aj repelentom, na tomto úseku býva často mnoho ovadov. Držte sa vľavo a prejdite pozdĺž dreveného plôtika okolo peknej poľovníckej chaty. Trasa sa ďalej uberá po ľavej strane lúky dohora, po chvíľke vojdete do lesa. Po širšej lesnej ceste pokračujete v miernom sklone smerom hore do Roháčskeho sedla, miestami sa pomedzi stromy otvorí veľmi pekný výhľad na Súľovský hrad.

Roháčske sedlo je pútnickým miestom, kde končí krížová cesta z obce Podhorie. Nachádza sa tu nedávno obnovený drevený prístrešok a lavičky tvoriaci prírodný amfiteáter. Vhodné miesto na pauzu alebo prípadný dočasný úkryt pred dažďom.

Zelená: Roháčske sedlo  -> Pod Roháčom / Roháč Čiakov (cca 0:20 hod)

Sulovske skaly les na jesen

Z Roháčskeho sedla trasa stúpa ako úzky a miestami strmý chodník. Väčšinou vedie po hline a popadanom lístí skrývajúcom korene stromov, za mokra teda pomerne šmykľavá záležitosť. Po ceste na rázcestie Pod Roháčom (v starších mapách ako Roháč Čiakov) sú 2 krásne vyhliadky, preto nezabudnite preskúmať odbočky na skaly po ľavej strane. Ako klasická hrebeňovka tu chodník každú chvíľu stúpa, aby vzápätí znova klesal :)

Na rázcestí Pod Roháčom sa odpája niekoľko ciest – žltá trasa smerom na juhozápad je inou variantou ako sa vrátiť do Súľova. Na tejto trase nájdete Obrovskú bránu a odbočku k jaskyni Šarkania diera, avšak na začiatku zostupu je táto trasa strmá a vyšmýkaná.

Červená:  Pod Roháčom / Roháč Čiakov -> Sedlo pod Bradou -> Lúka pod hradom (cca 0:45 hod)

Cesta pokračuje ďalej ako klasická hrebeňovka lesom, miestami obchádza veľmi zaujímavé skalné útvary (asociácie a pomenovanie už necháme na Vás :))

Pri Sedle pod Bradou sa po ľavej strane nachádza vyhliadka Opásaná. Veľmi krásna je o kúsok ďalej aj Štefánikova vyhliadka, z ktorej si užijete "kaskádový" výhľad na hrebeň Súľovských vrchov a Žibrid, celú súľovskú dolinu až do Hradnej, Súľovský hrad a v pozadí Veľký a Malý Manín.

Od Štefánikovej vyhliadky cesta prevážne klesá až na priestrannú a slnečnú Lúku pod hradom. Príjemné miesto na pauzu a doplnenie síl. Cca 100m od Lúky pod hradom je prameň pitnej vody, avšak v niektorých obdobiach vysychá a preto sa naň rašej nespoliehajte.

ČervenáLúka pod hradom -> obec Súľov (cca 30 min)

Z Lúky pod hradom vedie lesom do dediny širšia lesná cesta s miernym sklonom, ak je terén mokrý, je treba dávať pozor na mnohé korene rastúce cez cestu. Po pravej strane si možno všimnete lezcov na Skalách pod hradom. Po cca 15min prídete na Lúku pri Kamennom hríbe, odtiaľ je to pribl. 5min cesty ku katolíckemu kostolu. Do samotnej obce Súľov (pohostinstvo, potraviny, ubytovanie) odbočte doľava a okolo kostola zídite dolu.  

 

FOTOGALÉRIA: