Náučný chodník Súľovské skaly

Sulovske skaly hradCharakteristika: Náučný chodník Súľovskými skalami je najpopulárnejšou trasou v Súľovských vrchoch. Po celej dĺžke tohto okruhu sa nachádzajú tabule s informáciami o miestnej flóre, faune a geológii. Hlavne cez víkend v letnej sezóne a počas sviatkov tu stretnete pomerne veľké množstvo návštevníkov. Ak máte možnosť, doporučujeme Vám túto trasu absolvovať radšej vo všedný deň.  

Na trase sa nachádzajú zaujímavosti ako Gotická brána, niekoľko vyhliadok do okolitých dolín a samozrejme zrúcanina Súľovského hradu. Strmšie miesta sú dodatočne zaistené rebríkmi, kovovými kruhmi, na horné vyhliadky hradu je potrebné preliezť cez kamenné okno. 

Časový odhad: 1:40h (doba nezahŕňa prestávky a v praxi záleží na podmienkach terénu a individuálnej kondícii návštevníkov)

Hlavné body: Súľov parkovisko => Gotická brána => Súľovský hrad =>Lúka pod hradom => Lúka pri Kamennom hríbe => obec Súľov / Súľov parkovisko

Profil trasy: 

Trasa z Hikeplannera (c) HIKING.SK
viac detailov, zobraziť na mape

Popis trasy:

Náučný chodník je priechodný oboma smermi, ale osobne sa mi trasa zdá krajšia smerom hore po zelenej z parkoviska pod skalami a zostup cez Lúku pod hradom. Väčšina zaujímavostí a vyhliadok sa totiž nachádza na zelenej trase medzi parkoviskom a hradom a ich postupné odkrývanie spríjemňuje samotný výstup. 

Sulovsky hrad

Zelená: Súľov parkovisko -> Gotická brána -> Súľovský hrad (cca 1 hod)

Zo Súľovského parkoviska pod skalami začína zelená trasa strmším stúpaním vedúcim na prvé skalky nad parkoviskom. Po tom, čo sa "pretiahnete" cez jedno zúžené miesto medzi skalami, stúpanie zvoľní a cesta vedie lesným žľabom ukončeným dreveným rebríkom. Nasleduje krátky strmší výstup lesom a už sa dostanete k prvým skalným vyhliadkam. Táto oblasť sa nazýva Organy a ich hlavnou dominantou je 13m vysoká Gotická brána, ktorá je však umiestnená trochu bokom od hlavnej zelenej trasy a tak si dajte pozor, aby ste ju neminuli. Hneď, ako na záver stúpania vychádzate z lesa, sa zelená trasa stáča doprava, avšak pre výhľady na Gotickú bránu preskúmajte cestičky smerom doľava dozadu. Na strome si môžete všimnúť značku upozorňujúcu na prírodnú zaujímavosť. 

Popod Gotickú bránu môžete prejsť zospodu a z druhej strany sa zľava napojiť späť na zelenú trasu. Z vyhliadok je krásny výhľad na SZ stranu a obec Jablonové. Odtiaľto taktiež uvidíte zrúcaninu Súľovského hradu na skalnom brale. 

Zelená trasa pokračuje vpravo lesom, cca 20m klesá a následne znova stúpa po skalách, miestami sú úseky zaistené kovovými kruhmi. Asi po 20 min sa dostanete až na Súľovský hrad k rozcestníku. Pre krajšie výhľady vystúpte až na horné hradné vyhliadky – od rozcestníku sa vydajte doprava do chodby medzi skalami. Vystúpte po rebríku, prelezte cez hradné kamenné okno a už si môžete vychutnávať výhľady na celý hrebeň Súľovských skál v pozadí s Martinskými hoľami, na západe je vidno Malý a Veľký Manín, na severe Javorníky. Hrad je zároveň skvelým miestom na drobnú pauzu a desiatu. 

Cesta z Luky pod hradom v hmle, Sulovske vrchy

Zelená: Súľovský hrad -> Lúka pod hradom (10min)

Od rozcestníku na Súľovskom hrade sa vydajte dolu po rebríku medzi skalami. Nasleduje strmší cik-cak zostup po povrchu z hliny a lístia, pomôže Vám kovové zábradlie a pár dotvorených schodov. Táto strana je väčšinou v tieni a v zimnom období sa tu môže udržiavať sneh a ľad aj keď zbytok trasy už je suchý. Trasa pokračuje lesom a za cca 10min sa ocitnete na priestornej a slnečnej Lúke pod hradom. V prípade, že je na hrade veľa návštevníkov, je práve Lúka vhodným miestom pre pauzu. Kúsok pod ňou sa nachádza prameň pitnej vody, avšak v určitých obdobiach môže vysychať a preto neodporúčam sa naň spoliehať.

Červená: Lúka pod hradom -> obec Súľov, prípadne Súľov parkovisko (cca 30 min)

Z Lúky pod hradom vedie lesom do dediny širšia lesná cesta s miernym sklonom. Po pravej strane si možno všimnete lezcov na Skalách pod hradom. Po cca 15min prídete na Lúku pri Kamennom hríbe, odtiaľ je to pribl. 5min cesty ku katolíckemu kostolu. Ak sa chcete dostať do samotnej obce Súľov (pohostinstvo, potraviny, ubytovanie) odbočte doľava a okolo kostola zídite do obce. Pre návrat na parkovisko sa držte vpravo a choďte ďalej po červenej, asi po 10min vyjdete z lesa priamo na parkovisko.

 

 

FOTOGALÉRIA: