Matrix lezenie Skaly pod hradom Sulov

Hlavnými lezeckými oblasťami v Súľovských vrchoch sú Súľovské skaly, Manínska tiesňava, Kostolecká tiesňava a Paština Závada. Prvý júnový víkend sa v Súľove koná každoročný horolezecký zraz, v roku 2014 to bol už 19. ročník. 

Súľovské skaly

sú jednou z najznámejších slovenských oblastí pre športové lezenie. Skaly sa nachádzajú na území NPR s 5. stupňom ochrany, niektoré sektory podliehajú sezónnym uzávierkam alebo sú pre lezenie úplne zatvorené. Väčšina ciest je dobre odistená borhákmi.

Materiál: zlepenec

Lezecké cesty: dĺžka 15 – 50 m, náročnosť 4 až 11- stupňov UIAA. Najviac ciest má obtiažnosť okolo stupňa 7, ciest s obtiažnosťou 9+ a viac je cca 15. Prehľad ciest napr. na climb.sk.

Lezecký sprievodca: "D.Pauer: Slovenské skaly II". Knihu je možné zakúpiť priamo v obci Súľov v pohostinstve "Na Kopečku".

Ďalšie info: Aktuálna výnimka a sezónne uzávierky niektorých sektorov platná do roku 2015. Prosíme dodržujte túto výnimku a neprovokujte zbytočne ochranárov, závisí na tom možnosť lezenia v tejto oblasti pre nás všetkých.

 

Lezenie skala silueta Pastina Zavada

Manínska tiesňava a Kostolecká tiesňava

Materiál: vápenec

Lezecké cesty: Náročnosť 4 až 11- stupňov UIAA, najviac ciest má obtiažnosť 6-8. 

Počet ciest – Veľký Manín 122, Malý Manín 147, Kostolecká tiesňava 53. 

Lezecký sprievodca: "D.Pauer: Slovenské skaly". 

Ďalšie info: Link na aktuálnu výnimku. Do oblasti sa dostanete z cesty 1. triedy č. 61 cez obec Považská Teplá.

 

Paština Závada

je novou rýchlo sa rozvíjajúcou lezeckou oblasťou, ktorá sa nachádza pod Hričovským hradom, v doline zo severovýchodnej strany hrebeňa Súľovských skál. Skvelá varianta na pohodové lezenie (nielen) ak je na Súľove príliš plno :-)

Materiál: zlepenec

Lezecké cesty: Náročnosť 3 – 9 stupňov UIAA, prevažuje klasifikácia 6-7. Oproti Súľovu je na skalách viac špár a dier, cesty sú dobre odistené borhákmi.

Lezecký sprievodca: na voľné stiahnutie priamo zo stránok lokálneho HK Direkt Bytča. Medzičasom pribúdajú v tejto lokalite nové lezecké cesty, ktoré by mali byť obsiahnuté v ďalšom vydaní.

Ďalšie info: Do oblasti sa dostanete z cesty č.61 cez obec Hričovské Podhradie.

 

Pár ďalších tipov pre lezcov:

  • Ďalšie užitočné info pre lezcov napr. na webe www.cappo.sk.
  • Prespávanie a kladenie ohňov pod skalami je zakázané a pri jeho nedodržiavaní hrozí zákaz lezenia v Súľovských skalách.

 

FOTOGALÉRIA: