Sulovske skaly turistika

Možnosti vyžitia v Súľovských vrchoch sú bohaté – od športového lezenia, turistiky, cez horskú cyklistiku, až po jazdenie na koni, poznávanie histórie na hradoch a zámkoch či relaxáciu v kúpeľoch.

Turistika

Turistika v Súľovských vrchoch je možná celoročne. V každom ročnom období Súľovské vrchy odkrývajú iné zo svojich krás – od rozkvitnutých jarných lúk a letnej pohody cez pestrofarebné kulisy zmiešaných lesov na jeseň až po zimnú zasneženú idylku. Malé prevýšenia a krátke vzdialenosti sprístupňujú krásu tejto oblasti aj menej trénovaným turistom, deťom a aktívnejším seniorom. Na niektorých miestach sa nachádzaju rebríky či pomocné reťaze.

Lezecké cesty

Lezecké cesty v Súľovských skalách majú priemernú dĺžku 15 – 40 m a náročnosť 4 – 10 stupňov UIAA, najviac z nich je okolo stupňa 7. V obci Súľov sa každoročne organizuje lezecký zraz. Mnoho ďalších lezeckých trás sa nachádza aj v NPR Manínska tiesňava a Kostolecká tiesňava – najčastejšie obtiažnosti 6-8 stupňov.

Hrady

V celom horskom celku Súľovských vrchov sa nachádza niekoľko voľne prístupných zrúcanín stredovekých hradov – Súľovský hrad, hrady Hričov a Lietava.

Sulov Stefanikova vyhliadka Manin jesen

Zlepencové skaly

Zlepencové skaly v tejto oblasti častokrát tvoria prekvapivé  až bizarné tvary v podobe skalných ihiel, okien a brál podnecujúcich ľudskú fantáziu aj pri ich pomenovávaní (Gotická brána, Sova a sovička, Kamenný hríb a mnoho ďalších).

Cyklistika

Cyklistika v Súľove je vhodná hlavne pre horské bicykle. Každoročne si môžete zmerať svoje sily s ostatnými nadšencami počas súľovského cyklomaratónu, ktorý ponúka niekoľko okruhov rôznej náročnosti a dĺžky.

Ranč

V obci Súľov sa nachádza ranč ponúkajúci možnosť jazdenia na koňoch a hippoterapie. Od jari do jesene si môžete priamo na poľnohospodárskom družstve Súľov kúpiť čerstvý ovčí syr v BIO kvalite.

Svadobný palác, Budatínsky zámok

V blízkej Bytči môžete navštíviť Bytčiansky zámok a Svadobný palác, v Žiline zase Budatínsky zámok a drotárske múzeum.

Masáže a kúpele

V známom kúpeľnom stredisku v Rajeckých Tepliciach sa môžete nechať rozmaznávať masážami a kúpeľnými procedúrami.